Yaz tatilini verimli geçir: Staj Yapmak!

“Neden staj yapmalıyız?” sorusunun cevapları!

Selam dostlar, yaz tatilinde hepimizde bir boşluk oluşuyor sanırım. Finallerimiz, bütlerimiz bitti. Bazılarımız yaz okulu sınavlarıyla savaşıyor. Hepimizi yoran sınav haftalarından sonra birden çalışmaların son bulması hepimizde bir rahatlama yarattı evet, hemde çok güzel bir rahatlama. Kafa rahat, yarın final var öf konular yetişmedi gibi dertler yok. Fakat yaz tatilinde neler yapacağız, neler yapmalıyız? Staj yapmak istersek nereden başlamalıyız, staj neden yapılmalı?

Mezun olduktan sonra mutlu olacağımız işte çalışmanın yolu olabildiğince farklı alanlarda çok fazla staj yapmaktan geçiyor!

Mezun olup, çalışmamız gereken yıllara yaklaştıkça hepimizde bir gelecek kaygısı oluştu. Günümüzde birçok alınan eğitimin sonrasında bile tam anlamıyla mutlu olduğu bir işte çalışamayan, her gün işine sıkıntıyla giden insanlar görüyoruz. Üniversite eğitimimiz süresinde elimizden gelen en çok araştırmayı yaparak mezun olduktan sonra en mutlu ve dolayısıyla başarılı olacağımız yeri bulmamız gerekiyor. Bunu başarmanın yolu da staj yapmaktan geçiyor. Birçok farklı alanda kolayca işe girip, ortamı öğrenebilmenin en basit yolu kesinlikle “staj yapmak!” Staj yapmak bize farklı alanlarda yaptığımız çeşitli çalışmalarla en çok içimize sinen, sevdiğimiz yeri bulabilmemizi sağlar.

Teoride kalan dersleri pratiğe dökmeye başlamak için staj şart!

Üniversite eğitimimiz süresince aldığımız birçok ders sadece teoride kalıyor. Bunu yargılamıyorum ama düzeltilmesi gereken bir problem olduğunu düşünüyorum. Fakat teoride kalan bu dersleri pratiğe dökmek bizim elimizde. Bunun yolu da yine stajdan geçiyor. Teorik olarak öğrendiğimiz tüm derslerimizden, ilk önce en çok ilgi duyduklarımızdan başlayarak bu yönde staj başvurularında bulunarak kendimize pratiğe dökme imkanı yaratabiliriz. Ve böylece hem sevdiğimiz hem de başarılı olabileceğimiz alanı keşfederiz.

Staj yerimizi neye göre seçmeliyiz?

Zorunlu bir staj yeri bulmamız gerektiği zaman aceleyle bir sürü yere başvurup, ilk onaylandığımız yere başlamamalıyız. Bu yaşlarımızda zamanımız bizim için gerçekten değerli. Bu doğrultuda staj yaptığımız yerin maksimum düzeyde ilerde çalışmak istediğimiz alan için bizi geliştirebilecek bir yer olduğuna dikkat etmeliyiz. Zaman ve emek vereceğimizin stajı sadece yapmış olmak için yapmamak gerekiyor. Stajın sonuna geldiğimiz zaman dönüp arkamıza baktığımızda bilgi birikimi oluşturmuş olmalıyız. Öğrenci halimle seçici mi olacağım birde demeyin, elbette olacaksınız. Siz de bazı beklentiler içerisinde staja gitmelisiniz.

Staj yeri nasıl bulunur?

İnternetin artık her şeyin ilacı olduğu bir dönemde yaşıyoruz. linkedin.com – kariyer.net – yenibiris.com – eleman.net – stajim.net gibi sitelerden ilanları takip ederek başvuru yapabilirsiniz. Beğendiğiniz, çalışma hayali kurduğunuz şirketlere mail de atabilirsiniz. Kendinizden ve staj yapmak istediğiniz alandan bahsettiğiniz bir mail düzenleyerek, eklere de CV’nizi ekleyerek mailinizi yollabilirsiniz. Unutmayın, hiçbir şey elimize gelmeyecek. İstediklerimizi biz kovalayıp alacağız!

Bir kez staj yapmak yeterli mi?

Tek bir stajın yeterli olup olmadığı sorusunun net bir cevabı olmadığını düşünüyorum. Bir kez staj yaparsınız ve öyle çok size hitap eder ki işte ben burada, böyle bir işte çalışmak istiyorum hayalim bu dersiniz. Belki de on kez staj yaparsınız ama gerçekten severek çalışacağınız işi bulamazsınız. Bence bu durum gerçek bir araştırma ve kendini tanımaktan geçiyor. Ve bu doğrultuda bulunan uygun stajdan. Umarım çok fazla yıpranmadan size en uygun stajı bulursunuz!

Staj yapmadan mezun olsak ne olur?

Üniversite yaşamımız boyunca kendimize ne kadar fazla şey katarsak bunların bize mezun olduğumuzda yol su elektrik olarak geleceğini biliyoruz dostlar. Şimdi mezun olduk diyelim, CV bomboş. Sıfır tecrübe. Kim bizi neden işe alsın ki? İş başvurusunda bulunduğumuz alanda daha önceden staj yapmış olursak, gelecek vaad eden bir genç olarak görünürüz. İş görüşmesinde bize yöneltilen sorulara cevaplarımız olur. Fakat hiç staj yapmamış birisi olursak, bunlar pek mümkün değil.

Staj yaparken sigortamız ödeniyor mu?

Genellikle iş yerleri zorunlu stajı olan öğrencileri istiyor. Bunun anlamı, zorunlu stajı olan öğrencinin sigorta masraflarını okulu karşılar. İsteğe bağlı staj yapan öğrencilerin de bir kısmının okuduğu okulun masrafları karşıladığını biliyorum. Örneğin ben de İstanbul Kültür Üniversitesinde öğrenciyim ve zorunlu stajım yok. İsteğe bağlı staj yapıyorum. Fakat okulum masraflarımı karşılıyor. Okulun kendi prosedürlerine göre düzenlediği formu doldurup stajyeri olduğunuz şirkete belgeyi onaylatıyorsunuz. Daha sonrasında belgeyi okulunuza verdiğinizde okul belgeyi işleme sokuyor. Ve sigortanız başlatılıyor.

Yaz tatilimizi staj yaparak geçirdiğimiz zaman arkamızı dönüp baktığımızda o biriken bilgiyi görmemiz, bilgilenmenin verdiği hazzı hissetmemiz gerekiyor.
Eğer hissedemiyorsak bir problem var demektir.

Yaz tatili süresince başarıyla tamamlanan bir stajın gerçekten değerli olduğunu düşünüyorum.
Bu zamanımızı anlamlı değerlendirmek için güzel bir seçenek!

Staj yaparak yaz tatilini geçirecek herkese başarılar dilerim,
umarım her şey istediğiniz gibi gider! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir