Yaz tatilini verimli geçir: Yabancı dil öğren!

Yaz tatili geldiğine göre program yapmanın zamanı geldi demektir. Plan tutkunu olanlarımız çoktan hazırlamıştır bile belki ama ya hala düşünmeyenlerimiz? İşte onlar için fikir üretelim. Bu içeriğimde yaz tatilinde yabancı dil geliştirmekten bahsedeceğim.

Günümüzde artık ikinci bir dil bilmeyen hiçbir kişinin doğru düzgün iş bulamadığını biliyoruz. Peki yabancı dil nasıl geliştirilir? Yabancı dilimizi geliştirmek için neler yapmalıyız?

Seneye mezun olacaksınız diyelim, kafanızda fikirler oluşsun diye iş ilanlarını karıştırıyorsunuz. Ve gördünüz ki artık iş ilanları bile ingilizce yazılıyor. İngilizce bilmek işe girebilmek için artı bir özellik olmaktan çıktı, artık ingilizce bilmek işe girebilmek için bir mecburiyet oldu.

Ben de ingilizcesi çok iyi olan birisi değilim ve uzun zamandır neler yapabilirim diye araştırıyorum. Bu yaz tatilimde de kendimi yabancı dil geliştirmek amaçlı şeylere adayacağım. Şimdi küçük küçük adımlarla kendimizi geliştirme aşamalarından bahsedelim.

 1. Mobil Uygulama İndir:

  İlk olarak küçük bir adım olarak görünse de mobil uygulama indirerek başlayabilirsiniz. Ufak ufak adımlarla başlayan ve sonrasında hafızanıza gerekli olan kelimeleri ve kuralları sıkıştıran uygulamalarını telefonunuza indirip günlük çok zamanınıza almayacak sürelerde kendinizi geliştirebilirsiniz. Ben gece yatağa girdiğimde 15 dakika uygulamadaki adımlarımı yapıp uyuyordum. Hala da devam ediyorum.
  Kullandığım uygulama Duolingo
  https://www.duolingo.com/
  adresini ziyaret edebilirsiniz.

 2. Dil Kursuna Gidebilirsin:

  Türkiye’de gidilen dil kurslarının konuşma anlamında insanın kendini çok fazla geliştirebileceği düzeyde iyi olmadığını düşünüyorum. Tabii ki biraz etki ediyor fakat ben gerçekten akıcı konuşmaktan bahsediyorum. Zorlanıyorsunuz zorlanıyorsunuz bir yerden sonra Türkçe konuşmaya başlıyorsunuz sıkıştım diye. Böyle olmamalı. Cebelleşmeye devam etmek gerektiğini düşünüyorum, derdimizi anlatana kadar. Türkiye’de dil kursuna gittim. Tecrübelerim şu şekilde: yazmak anlamında ilerledim evet, konuşmayı da ilerlettim ama eh işte. Süper bir hocam vardı, gerçekten emek veren birisiydi. Tüm ilerlemem onun sayesinde. Ama ya bu kadar iyi birine denk gelmeseydim? Bu benim güzel şansım. Şimdi böyle dil okuluna gitmeyi kötüler gibi oldu açıklamalarım ama kesinlikle gidilmesini gerektiğini düşünüyorum. Özveri harcayan herkes gerekli temeli dil kurslarında oluşturabilir.

  Günümüzde dil kursları için ödenen paralarda dudak uçuklatacak düzeye geldi. Benim için çok pahalı ödeyemem diyebilirsiniz. Belediyelerimizde İSMEK adı altında kurs merkezleri var. Ve isteyen herkes yabancı dilden tutun birçok farklı alanda da eğitim alabiliyor. Tamamen ücretsiz. İngilizce, almanca, fotoğrafçılık, seramik ve birçok ders… Ben reklam ve tasarım kurslarına katıldım. Çok memnunum, önümüzdeki eğitim yılında da kesinlikle kurslarına katılacağım.

 3. Yabancı Müzik Dinle:

  Klasik bir tavsiye olarak gösterilebilir fakat bence herkesin duyup kulak arkası ettiği bir durum. Ben senelerce bunu duyup asla yapmayanlardanım. Daha sonra okula giderken, uzun yolculuklara çıkarken telefonumdan yabancı radyoları açarak dinlemeye başladım. En basitinden radyo fenomen. Yabancı şarkıları dinlerken gerçekten kulağımı ona vererek söylediklerini anlamaya ve içimden tekrar etmeye çalıştım, çalışıyorum. Gerçekten faydasını gördüm.

 4. Yurtdışına Git:

  Eğer yurtdışına gidebilmek gibi bir imkan elinde bulunuyorsa asla kaçırma. Hemen koş koş koş! Dil öğrenmenin en iyi yolu kesinlikle o dilin konuşulduğu yere gitmekten geçiyor. İnsan en çok orada konuşmak zorunda kalıyor ve istemese bile öğreniyor.

 5. Yabancı Dizi İzle:

  Yabancı dizileri izlerken ise belirli kalıpların kafanıza yerleştiğini farkedeceksiniz. Hatta öyle yerleşecek ki, aklınızda bir kelime olacak ama nasıl yazıldığını bilmeyeceksiniz. Diziyi izlerken birden hafızanıza yerleşmiş. Anlamının bile Türkçede tam karşılığını bulamayabilirsiniz ama doğru yerde kullanırsınız.

 6. Yabancı Arkadaş Edin:

  Kalıplar halinde dil öğrenmek evet yapılabilir. Ama günlük hayatımızda konuşurken kilitlendiğimiz ve ihtiyacımız olan, söyleyemediğimiz şeyleri öğrenmemiz gerekiyor. Bunu da tecrübe ederek tam anlamıyla öğrenebiliriz. Edindiğiniz yabancı arkadaşınızla konuşurken adım adım söylemek istediğiniz şeyleri çeviremediğiniz için araştırma yapacaksınız. O araştırmaları yaptıkça aklınıza kazınacak, bilgilerinizi arttıracaksınız.

 7. Olabildiğince Pratik Yap:

  Kendini geliştirmek için ingilizce konuştuğun arkadaşlarının tümünün yabancı olmasına gerek yok. Seninle aynı dili konuşan arkadaşlarınla da anlaşma yaparak ingilizce konuştuğunuz bir atmosfer yaratabilirsiniz.
  Karşınıza çıkan tüm yabancı insanlarla da konuşmaktan çekinmeyin. Gerekirse saçmalayın, kuralları biraz bozun ama korkmayın.


Birçok kişinin konuşmayı başarabildiği bu dili siz neden konuşamayasınız ki? 🙂
Not: Umarım yaz tatilin süper geçer!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir