Malta’da Market Alışverişi – Fiyatlar

Malta’ya gitmeden önce herkesin merak ettiği şeylerden biridir acaba marketlerde neler var? Malta’da market ürünlerinin fiyatları nasıl? Türklerin beğenebileceği tarzda yemekler bulunabiliyor mu, yoksa sorun yaşanıyor mu? Tüm bu soru işaretlerini gidermek için yazıma başlıyorum. Gitmeden önce benim kafamda da böyle sorular vardı fakat tam anlamıyla benim merakımı giderecek bir yazı bulamamıştım. Şimdi umarım daha sonra gidecekler için verimli olacak bir post oluşturabilirim. Ve başlıyoruz!

Malta’dayken kaldığım ev Sliema’da bulunuyordu. Genellikle yakınımda bulunan Tower Supermarket’ten alışveriş yapıyordum. Malta’da sokaklarda bulunan küçük bakkal gibi olan yerlerden alışveriş yapmaktansa marketlerden alışveriş yapmak daha mantıklıdır. Çünkü marketlerin fiyatları, bakkallara göre ufak bir fark da olsa daha ucuz. Eğer birçok ürün alacaksanız kesinlikle marketten almanızı tavsiye ederim. Şimdi Malta’da market fiyatları hakkında konuşalım.

Malta’da Marketlerden Neleri, Ne Kadar Fiyata Alabiliriz?
 • Kahvaltı için nesquik almıştım, ortalama boyutlarına göre €3 – €4 gibi fiyatlara alabilirsiniz.
 • Makarna fiyatları alacağınız makarnanın markası, boyutuna göre ortalama €0.80 – €2 aralığında bulunmaktadır.
 • Birçok yemekte ihtiyacımız olan ayçiçek yağını €1.50 – €3 aralığında alabilirsiniz.
 • Ayçiçek yağından bahsetmişken patates fiyatlarına değinmeden olmaz. Patatesin kilosu aldığınız yere göre değişmektedir. Fakat ortalama olarak €2 gibi bir fiyata bir kilo patatesi alabilirsiniz.
 • Birçok yemeğin olmazsa olmazlarından olan soğanda çok önemlidir. Bir kilo soğan da ortalama olarak €1.10 gibi bir fiyata alınabilir.
 • Altılı yumurta paketini €0.95 gibi bir fiyata marketten alabilirsiniz. On beş adet bulunan paketi ise €2.49‘a alabilirsiniz.
 • Malta İtalya’ya yakın olduğu için yemek alışkanlıklarında pizza büyük yer kaplıyor. Marketten alıp fırına atıp hızlıca yiyebileceğiniz pizzaların fiyatları markalarına göre €3 – €6 aralığındadır. Malta’da yaşayan birçok kişinin sevdiği, büyük oranda tercih ettiği seçeneklerden biridir pizza.
 • Sürekli katı beslenmeyelim, sıvı yemekleri de tercih edelim tabii ki. Bu düşünce ile hazır çorbalar vazgeçilmezlerimizdendir. Marketlerden €0.40 – €2 aralığında hazır çorbaları bulabilirsiniz.
 • Malta’da dil okulu öğrencisi nüfusu çok fazla. Ben de bu amaçla giden bir kişi olarak en çok aldığım şeylerden birisi de cipslerdir. İstanbul’da da çok yerim, severim. Benim için önemli olan şeylerden biridir cipsler. Malta’da €0.50 – €4 aralığında cipsleri bulabilirsiniz. Büyük bir çoğunluğumuzun sevdiği Pringles Malta’da bulunmaktadır. Dil okuluna giderken aralarda yemek için kendime küçük pringles alıp çantama atardım. €0.74 – €0.90 aralığında bir fiyata küçük pringles alıyordum. €1.60 – €1.70 gibi bir fiyat aralığında da büyük boy pringles alıyordum.
 • Türkiye’de bulunan bir diğer cips markalarından Doritos da Malta’da bulunuyor. Küçük boy Doritosların fiyatı €0.92, büyük boy Doritosların fiyatı ise €3.25‘dir.
 • Meyveleri unutmayalım. Ben bir kilo muzu marketten €1.60‘a almıştım.
 • Marketten yemek ihtiyaçlarımızı karşıladığımız gibi başka şeyler de alıyoruz. Örneğin marketten şampuan da alıyoruz. Türkiye’den alışkın olduğumuz Head & Shoulders, Pantene gibi markalar da Malta’da bulunmaktadır. Ben giderken orada aramakta uğraşmayayım diye düşünerek yanımda küçük bir tüp götürmüştüm. Fakat ne büyük yanlış yapmışım. Zaten giderken uçakta problem olmasın diye bavulun ağır olmamasına çalışıyorsunuz. Minimum düzeyde şey götürmek gerekiyor. Bu yüzden şampuan zevkinize göre bulabilirsiniz. €3.50 – €4.50 aralığında Pantene bulabilirsiniz. Büyük boy Head & Shoulders şampuanı ise €4.49 gibi bir fiyata marketten alabilirsiniz.

Kaldığım yere yakın olan Tower Supermarketten çektiğim görüntüler aşağıda bulunmaktadır. 
Umarım Malta’ya gidecekler için bir fikir oluşturmuşumdur.

Umarım yazım okuyan herkes için faydalı olur.
Sorularınız varsa yorum olarak iletebilirsiniz!

Sevgiler,

13 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir