Malta’da Gezilecek Yerler

Hem dil okulu için hem de gezmek amacıyla bu yaz Malta’ya gitmeye karar verdim. Kafamda şüphelerle gittiğim Malta’da hayatımın en güzel günlerini geçirdim diyebilirim. Gitmeden önce birçok kişinin aklında olan Malta’da gezilecek yerler nerelerdir sorusuna elimden geldiği kadar cevap vermeye çalışacağım.

İlk gelmeye karar verdiğimde iki ay nasıl geçer, zorlanır mıyım, özler miyim, yapabilir miyim diye düşünüyordum fakat hiç beklediğim gibi olmadı. Günler o kadar hızlı geçti ki şuan keşke ilk geldiğim güne geri dönebilsem diyorum.

Malta’ya gelme fikri aklımdayken birçok siteden Malta’da gezilecek yerler önerisi okumaya çalışmıştım fakat pek verimli olmamıştı. Eğer gidersem güzel kaynaklar oluşturmaya çalışırım demiştim. Ve artık şimdi başlıyorum!

Gelmeden önce sürekli bloguma adım adım yazarım, postlar paylaşırım, videolar çekerim demiştim ama mükemmel anları yaşamaktan ölümsüzleştirmeye pek vaktim olmadı diyebilirim! 🙂 Şimdi elimden geldiği kadar sizler için Malta notlarımı paylaşacağım. Olur da bir gün yolunuz Malta’ya düşerse gitmeden dönmemeniz gereken yerlerden bahsedeceğim.

Evet, Malta’da gezilecek yerler nerelerdir?
Ben nereleri gezdim ve nasıl tecrübeler edindim?

Malta aslında; Malta, Comino ve Gozo olmak üzere üç tane adadan oluşan bir ülke.Şimdi bu güzel ülkenin birbirinden güzel gezilecek yerlerine başlayalım.

 1. Comino Island, Blue Lagoon:

  Daha teknedeyken beni büyüleyen bir yer. Hayatımda gördüğüm en temiz ve berrak deniz kesinlikle burada bulunuyor. Gözlerinizi denizden alamıyorsunuz. O kadar güzel ki, berraklığından dibini görüyorum gibi cümleler onun için çok az kalıyor. Haftasonu çok kalabalık oluyor. Fakat ne olursa olsun orada bulunmanın zevki her şeye değiyor.

  Ada deyince hemen ufak bir şehir gelmeniz gelmesin aklınıza. İçerisinde ufak büfeler bulunuyor. Öyle mağazalar yok. Sadece belki bir iki küçük alışveriş yapabileceğiniz yerler, karnınızı doyurabileceğiniz bölümler ve beachler. Şezlong ve şemsiye için para ödenmesi gerekiyor. Şezlongun yerine göre fiyat değişiyor fakat ortalama olarak €10 diyebilirim.

  Comino’da amaç güzel denizin tadını çıkarmak, güneşlenmek ve mükemmel doğayı seyretmek. Sanırım gün geçtikçe daha çok kirletilen dünyamızda mükemmel bir şekilde saklanmış bir yer burası.

  Malta’ya gelip de Comino’ya gitmeden geri dönen kesinlikle Malta’ya gittim dememeli!

 2. Valletta:

  Malta’ya geldiğimde ilk gezerek acemiliğimi attığım yer başkent Valletta! Kaldığım ev okuluma biraz uzak olduğu için otobüs kartı almam gerekiyordu. Kayıt için ilk günlerimde okuldan sonra başkent Valletta’ya gittim. Gerçekten şehre girer girmez başkent olduğunu hissettiyor. Gezdikçe gezesim geldi, yapmam gereken işleri unuttum zar zor yetiştirdim diyebilirim.

  Mükemmel mimarisi, tatlış tatlış mağazaları ile mükemmel bir şehir. E bir ülkeye gelmişsiniz, başkent keşfedilmeden geri dönülür mü? Bence dönülmez. Tek bir gün ile bitirmedim, tekrar tekrar gittim.

  Fakat dikkat edilmesi gereken bir şey var ki, buradaki mağazalarda bulduğunuz birçok hediyelik eşyanın %20-30 indirimli halini Malta’nın diğer şehirlerinde bulabilirsiniz. Bu da ufak bir tüyo olsun. Tüm hediyelik alışverişinizi burada yapmamanızı tavsiye ederim! Sliema, St Julians hediyelik alışverişi için daha güzel seçecekler olabilir.

  … Malta’da gezilecek yerler yazılarının devamı pek yakında 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir