Game of Thrones’un çekildiği yer, Mdina Malta’ya gittim!

25 Haziranda başlayan Malta maceram dolu dizgin devam ediyor! Bugün karış karış topraklarını gezmeye, keşfetmeye doyamadığım bu güzel ülkenin huzur dolu şehri Mdina’dan bahsedeceğim. Malta Mdina nasıl bir yerdir, içerisinde neler bulunur, gidip gezmek gerekir mi yoksa gitmeye değmez mi? Tüm soruların cevapları için başlıyorum!

Mdina nasıl bir şehir?

Mdina’ya burada Silent City diyorlar. Eğer giderseniz farkedersiniz ki Mdina gerçekten çok sessiz bir yer. Huzur dolu demek Mdina için çok uygun. Sokaklarında gezdikçe büyülenebilirsiniz. Mdina Gate’den girer girmez ilk adımlarımda ben büyülendim! O mükemmel mimariye sahip taş evlerin güzelliğinde kendinizi kaybediyorsunuz. Tüm binalar sarı, kahve tonlarında yapılmış.

Mdina,  Orta Çağ’dan St John Şövalyeleri’nin adaya geldiği 1530 yılına kadar Malta’ya başkentlik yapmış. Şehir bugün UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Mdina şehrinin içerisinde (özel izinli araçlar hariç) araba göremiyorsunuz. Ortalama 300 kişilik bir nüfusu olana bu huzur dolu şehirde sessizlik, güzellik, tarihin mükemmel dokuları mevcut. Çok az nüfusu olsa bile şehri senede 750.000 civarında kişi ziyaret ediyor. Bu yüzden özellikle yaz aylarında Mdina’nın dar sokaklarında meraklı bakışlara sahip birçok turist görebilirsiniz.

Fransız mimar Charles François de Mondion’un yaptığı Mdina Gate yani yukarıda gördüğünüz kapı Mdina’ya gelir gelmez ilk beni etkileyen yapıdır.   

Bir şehir düşünün ki etrafı surlarla çevrili, içerisinde araba değil sadece faytonlar görüyorsunuz. Ses yok denilecek kadar az. İçerisindeki insanlar gülümseyerek yüzünüze bakıyor. Daracık sokaklarında gezdikçe gezesiniz geliyor. Sokakları tarih kokuyor. İstemediğiniz kadar huzur bulabiliyorsunuz. Kahvenizi, soğuk içeceğinizi yudumlarken uzaklara dalabiliyorsunuz.

Mdina’da gezdiğim gün telefonumun kamera bölümünü kapatamadım. Kaç tane fotoğraf çektim, kaç tane fotoğraf çektirdim. Bilemiyorum, doyamadım.

Şehirde St Paul Katedrali en dikkat çekici yapıların başında geliyor. Burası belki de şehrin en geniş meydanı. Genellikle şehir dar koridorlardan oluşuyor. St Paul Katedrali’ni yakından görebilmek için youtubeda paylaştığım Mdina ile ilgili videoya göz atabilirsiniz:

https://goo.gl/EKtAYc

Mdina ve Game of thrones 

Mdina şehrinin çok fazla turist çekmesinin nedenlerinden biriside Amerika’nın en popüler dizilerinden biri olan Game Of Thrones’un çekildiği yerlerden birisinin burası olmasıdır.

Game Of Thrones’da kralın şehri olarak bahsedilen yer yani King Landing için kullanılan 1.sezondaki yer Mdina’dır.

Yukarıda paylaştığım ilk fotoğrafta görülen Mdina Gate, yani şehre giriş için kullanılan kapı ilk sezonun ikinci bölümünde Kral’ın şehrine giriş sahnesinin çekildiği yerdir.

Mdina ‘da konaklanabilir mi?

Tabii ki isteğiniz doğrultusunda konaklayabilirsiniz. Fakat eğer yolunuz bir gün Malta’ya düşerse konaklamak için Mdina’yı tercih etmenizi önermem. St Julians, Sliema ve Valletta’yı tercih etmenizin sizin için daha zevkli olacağını söyleyebilirim.

Mdina yarım günde gezip bitebileceğiniz bir yer, sürekli konaklamak ve oradan diğer yerlere ulaşım sağlamak zor olacaktır. Hem fiyat olarak da sizin için diğer şehirlerde konaklamak daha hesaplı.

Malta Mdina’da nerede ne yedim, ne içtim?

Gezi yorgunluğunu atıp dinlenmek için biz Coogi’s isimli terasında mükemmel bir manzara sahip olan mekanı seçtik. Terası manzaraya, bahçesi de süper bir tatlılığa sahip. Sıcak bir haftasonu gittiğim Mdina’da burada soluklanıp soğuk içecekler içmeyi tercih ettim.

Fiyatlar dudak uçuklatacak düzeyde değil, normaldi. İçeceğinizi en fazla €3-4’ya içebilirsiniz. Eğer yeniden Mdina’ya gidersem kesinlikle tekrardan uğrayacağım bir yer burası.

Çıkmadan önce kartlarını almayı unutmadım tabii. Bilgilerini hemen aşağıya bırakıyorum.


Tüm bu bilgileri edindiğim Mdina günümde çektiğim videoyu izlemek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

https://goo.gl/EKtAYc

Umarım siz de gider bu güzelliklerin keyfini çıkarırsınız.
Mükemmel postlarda yeniden görüşmek üzere!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir