Malta’da Dil Okuluna Gittim, Nasıl Mı?

Malta’da market alışverişi yazımdan sonra aldığım olumlu yorumlar doğrultusunda dil okulundan da bahsetmeye karar verdim. Malta’da bu yaz iki aylık bir dil okulu maceram oldu. Asla unutamayacağım Malta dil okulu maceramın en eğlenceli, en önemli kısımlarını sizlerle paylaşacağım.

Malta’da aldığım dil eğitimi hayatımda aldığım en keyifli eğitimdi diyebilirim. Keşke o günlere geri dönebilsem. Hem dil eğitimi aldım, hem hiçbir şeye değişmeyeceğim anılarım oldu hem de çok güzel bir yaz tatili geçirdim!

Malta’da gittiğim okul, okulda ilk günüm, ingilizce düzeyimi anlamak için yapılan sınav…

Öncelikle gittiğim dil okulundan bahsetmek isterim. Okulumun adı Ace English Malta. Malta dil okulu seçenekleri arasında en iyilerinden biri diyebilirim. Okul diğerlerine kıyasla normal bir nüfusa sahip, aşırı kalabalık değil. Sağladıkları olanaklar daha güzel. Yeni ve teknolojik olanakların kullanılabildiği bir okul. Öğrencilerine olan ilgilerinden, verilen eğitimden de çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Okulun konumu da Malta’nın merkezinde bulunuyor, bu da okulun çok önemli özelliklerden birisi.

Okulun ilk gününde test şeklinde bir sınava girdim ve daha sonrasında ufak bir konuşma sınavına tabi tutuldum. Kendiniz hakkında sorular yöneltiliyor. Nerelisin, nereden geldin, neler yapıyorsun tarzında. Her ay seviye atlamak için sınav yapılıyor. Herkes çok relax, asla gerilmenize gerek yok. İngilizceniz iyi olmayabilir, şunu asla unutmayın ki oradaki herkes öğrenmek için orada. Herkes sizin gibi hissediyor ve biraz ürkerek geliyor. Kendinizi geliştirmek için oradasınız, konuşulan her şeyi anlamak zorunda değilsiniz. Sadece kendinizi geliştirmeye çalışmak zorundasınız.

Malta dil okulu, sınıfım ve aktiviteler hakkında…

İngilizce düzeyini anlamak amacıyla yapılan sınavlar doğrultusunda uygun görülen seviyede bir sınıfa yerleştiriyorsunuz. İsteğinize göre yer olduğu takdirde sabahçı veya öğlenci olabiliyorsunuz. Sınıftaki insanlar dünyanın farklı yerlerinden gelmiş, herkesin görünüşü genelde farklı ve dolayısıyla çok tatlı oluyor. Sımsıcak, samimi ve yeni insanlarla tanışmaya gerçekten çok açık insanlarla karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Çünkü herkes sınıfta hocanın anlattıklarını anlamaya çalışıp daha sonrasında yeni edindiği arkadaşlarıyla konuşmaya çalışıyor. İnsanlar sizinle konuşmaya çalıştığında anlayamadığınız şeyler olduğunda gerilmeyin, ellerinizle anlamadım deseniz bile herkes gülümser, geçer ve unutur. Alışılmış, sürekli yaşanılan bir şey. Tüm öğrencilerin illa ki başına geliyor.

Okulumda her pazartesi günü yeni öğrenciler geliyor, her cuma günü zamanı dolanlar ayrılıyordu. Pazartesi günü akşam saatlerinde, okulun yakınında bulunan Hard Rock Cafe’de tanışma organizasyonu oluyor. Okulda çalışanlar gençler burada bizlere yardımcı oluyor, gelenleri masalara yerleştiriyor veya siz de istediğiniz yere geçebiliyorsunuz. Bundan sonra yapılan tek şey konuşmaya çalışmak.

Herkes birbirine adı, hangi ülkeden geldiği, yaşı, ne iş yaptığı gibi sorular yöneltiyor. Bazen anlaşmazlıklar oluyor, konu kilitleniyor ama hepsi çok tatlı şeyler. Oraya gelen herkes zaten kendini geliştirmeye ve arkadaş edinmeye çalışıyor. Yepyeni dostluklar genelde burada kuruluyor diyebilirim. Ben ilk pazartesi günümde ve daha sonrasında birkaç pazartesi oradaydım ve çok güzel dostluklar edindim diyebilirim. Hard Rock’a gitmek mecburi değil, isterseniz gidersiniz. Sadece ilk gününüz olan pazartesi değil, tüm pazartesiler de gidebilirsiniz. Sürekli yeni gelenlerle tanışmak için kaçmaz bir aktivite olduğunu düşünüyorum. İyi ki gitmişim!

Okulda her hafta belirli bir program dağıtılıyor. Programda haftanın her günü için bir etkinlik bulunuyor. Öğlenci olan öğrenciler için sabah saatlerinde, sabahçı olan öğrenciler için ise öğleden sonra organizasyonları oluyor. Malta’nın güzel yerlerini gezmekten tutun, dans partilerinden spor organizasyonlarına kadar birçok etkinlik bulabilirsiniz. Eğer isterseniz bu etkinliklere katılabilir ve katılmak istediklerinize göre orta düzeyde belirli ödemeler yapabilirsiniz. Programlar okulun panosuna asılıyor aynı zamanda pazartesi günleri ders saatlerinde sınıfa gelen çalışanlar ile öğrencilere dağıtılıyor. Siz seçim yaptıktan sonra okulun girişinde bulunan resepsiyona gidip kayıt yaptırabiliyorsunuz.


Okulun sağladığı apartmanda, farklı milletlerden arkadaşlarımla birlikte kendi ülkemize özgü yemekleri yaptığımız ve çok eğlendiğimiz bir günden.

Dil okulunda bir genel ingilizce bir de yoğun ingilizce programına katılabiliyorsunuz.

Genel ingilizce programında 2 ders bulunuyor, bir ders bir buçuk saat sürüyor.  Bu derslerde ağırlıklı olarak zamanlar, kurallar, kalıplar veriliyor. Böyle söyleyince hemen çekinmeyin. Asla sıkıcı olarak verilmiyor. Belirli bir konu oluyor ve bu konuyu irdeledikçe kullanmamız gereken çeşitli kurallar, zamanlar, kalıplar ortaya çıkıyor ve anlatılarak öğretilmeye başlanıyor. Konular çeşitlilik gösteriyor. Çevre konularından, ünlülerin hayatlarına kadar bambaşka konulara değinebilirsiniz. Bu şekilde ilerlemek akılda kalıcılığı arttırıyor diyebilirim.

Yoğun ingilizce programında ise genel ingilizce programına artı olarak bir tane de konuşma sınıfınız bulunuyor. Yani toplamda 3 dersiniz oluyor. Ben bu programdaydım. Konuşma sınıflarının da yararlı olduğunu söyleyebilirim. Hem eğlendim, hem de kendimi konuşma açısından rahatlıkla geliştirdim. Konuşma sınıflarında her gün farklı bir konunuz oluyor. Öğretmen ilk önce kendisi konu hakkında konuşuyor, belirli kelimeleri açıklıyor ve daha sonrasında hep birlikte muhabbet etmeye başlıyorsunuz. Herkes elinden geldiği kadar fikirlerini söylemeye çalışıyor, söyleyemediğiniz yerde hocanız hemen yetişiyor.

Ace English Malta’da aldığınız eğitim sonrasında Feltom onaylı sertifikanızı almaya hak kazanıyorsunuz.

Malta’ya dil okuluna giderseniz kalacağınız yer nasıl ayarlanıyor, ne kadar ödemeniz gerekiyor?

Ace English Malta’nın öğrencileri için ayarladığı apartmanlar bulunuyor. Apartmanların dailerinde iki kişilik odalarda konaklayabiliyorsunuz.

İki kişilik paylaşımlı bir odada sekiz hafta kaldığınızı ele alırsak 8 x €170 = €1370 ödemeniz gerekiyor. Yaz dönemi veya kış döneminde gitmenize, ne kadar süre kalacağınıza bağlı olarak fiyatların değişim gösterdiğini söyleyebilirim.

Peki Malta’da dil eğitimi almak için ne kadar ödememiz gerekir?

Malta dil okulu için ödeyeceğiniz miktarda gittiğiniz döneme göre değişiyor. Ben yaz dönemi gitmiştim, o dönem için bilgilerimi sizlerle paylaşabilirim.

Yoğun ingilizce programına 8 haftalığına gittiğinizi ele alalım.
Haftalık 30 saatlik eğitim için ortalama olarak €250 x 8 = €1200 ödemeniz gerekiyor. Üzerine konuşulduğu zaman fiyatların düştüğünü söyleyebilirim. Ne kadar uzun süre için giderseniz ödemeniz gereken haftalık fiyat düşüyor.

Genel ingilizce programına 8 haftalığına gittinizi ele alalım.
Haftalık 20 saatlik eğitim için ortalama olarak €115 x 8 = €920 ödemeniz gerekiyor. Yine üzerine konuştuğunuzda değişim gösterebilir.

Malta’da dil eğitimi almak hakkında tüm sorularınızı yorum olarak atabilirsiniz.
Umarım yazım sizin için faydalı olmuştur!
Sevgiler,

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir