Fotoğraf Makinesi mi iPhone Telefon Kamerası mı?

Gezip eğleneceğim ve muhtemelen fotoğraf da çekeceğim günlerde daima yaşadığım ikilemlerden bir tanesi “Acaba yanıma fotoğraf makinemi alsam mı, yoksa telefon kamerası yeterli olur mu?”

Sürekli cebimizde taşıdığımız ve bize hiçbir cefası olmayan telefonlarımız artık fotoğraf makinemiz ile aynı düzeye geldiği günleri yaşıyoruz. Hem de ikisi arasında kıyas yaptığımız zaman telefonumuzu taşımak, ağır fotoğraf makinelerimizi taşımaya göre çok daha kolay.

Dikkat çekici, ağır ve sürekli çantası ile yanımızda bulundurmamız gereken fotoğraf makineleri artık evlerimizde rafları bekler hale geliyor. Daha birkaç sene önce büyük bir hevesle aldığım fotoğraf makineme uzun süredir dokunmadım bile. Telefonum ile günlük hayatım için gerekli olan, sevdiğim tarzda tüm fotoğrafları çekebiliyorum.

Fotoğraf makinelerimiz ile flu fotoğraflar çekebilmek için; diyafram, lensimizin odak uzaklığı ve net olarak çekmek istediğimiz nesne ile arka plan mesafesini ayarlayarak çekim yapabiliyoruz. Fakat bizi çoğu zaman yorabiliyor. Ben iPhone 7 Plus cep telefonumu aldığımdan beri tüm bu ayarlarla kendimi yormak yerine telefonumun kamera bölümüne gelip sadece portre seçeneğini seçiyorum. Focus Pixels özelliği ile otomatik veya dokunarak netleyerek fotoğraflarımı mükemmel bir şekilde, rahatlıkla çekebiliyorum.


2017 yılının ekim ayında Türkiye’de satışa sunulan iPhone 8 ile Portre Işığı (beta) özelliği de hayatımıza girmiş oldu.

iPhone 7’de saniyede 30 kare 4K video kaydı yapılıyorken, iPhone 8’de saniyede 24, 30 veya 60 kare 4K video kaydı yapılabiliyor.

Blogger ve Vloggerlar da iPhone telefon kamerası ile paylaşımlarını sürdürüyor!

İnternet aleminin vazgeçilmez isimlerini oluşturan birçok blogger ve vlogger da iPhone telefonlar ile paylaşımlarını yapıyor. Hemen hemen her gün paylaşım yapan bu isimler sürekli yanlarında fotoğraf makinesi taşımak yerine telefonları ile günlük hayatlarından kesintileri bizlerle paylaşabiliyorlar.

Oyuncu, blogger ve youtuber olan Elvin Levinler de gezerken mükemmel fotoğraflarını iPhone 8 telefonu ile çekiyor.

Elvin Levinler Türkiye’de yürüttüğü çalışmaların yanında eşi Bülent Khnazzab ile birlikte Dünya’yı geziyor. Gezip gördüğü yerler ile ilgili blogunda yazılar paylaşıp, instagram profilinden fotoğrafları ve youtube kanalından videoları eksik etmeyen Elvin Levinler son zamanlarda sosyal medyanın ilgi çeken isimlerinden.

Fotoğraf makinesi mi, telefon kamerası mı?
Artık cevabı buldum!

Profesyonel fotoğrafçıların takip ettiği “Photo District News” dergisinden Greg Scoblete’nin dediğinden de anlayabileceğimiz gibi:

“Her geçen gün profesyonel ve yüklü miktarda para aldıkları işleri iPhone ile gerçekleştiren fotoğrafçıların sayısı artıyor. Bu kameraların yakaladığı fotoğrafların kalitesi, profesyonel işlerde kullanmak için yeterli düzeye ulaştı. Doğru ellerde olduğunda, bu kameralarla istediğiniz kalitede fotoğraflar elde edebilirsiniz.”

Telefonumun kamerası benim için yeterli, artık fotoğraf çekememeye ağır makineler bahane edilemez.
Telefonunu eline al ve en güzel fotoğrafları sen de çek. Shot shot shot!

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir