Hayatımda Gördüğüm En Güzel Deniz, Comino Malta Blue Lagoon!

Malta ile ilgili yazılarıma durmaksızın devam. Bugün Malta’ya giden herkesin mutlaka gitmesi gereken yerlerden biri olan Comino’dan bahsedeceğim. Comino Malta’nın beni görür görmez büyüleyen yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Gördüğümde “Gerçek mi bu ya?” diye düşündüm diyebilirim.

Malta adası aslında, Comino, Gozo ve Malta olmak üzere üç adadan oluşmaktadır. Malta adası büyük ve merkezi olandır fakat diğer iki adamız Comino ve Gozo’yu da unutmamalıyız.

Comino Malta nasıl bir yerdir ve nasıl gidebiliriz?
Malta’ya bilet fiyatları ne kadardır?

Malta’ya gitmek için Schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor. Malta’da sadece bir tane havaalanı bulunuyor. Bu havaalanı yani Malta Luqa Airport Malta adasındadır. Ben İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan aktarmasız bir şekilde gittim. Bilet fiyatları aldığınız zamana göre değişiyor. Ortalama yirmi gün önce ben biletimi almıştım, 600 lira gibi bir fiyata aldım. Fakat ben bayramın birinci günü için almıştım, biraz talihsiz bir zamana geldi diyebilirim. Belki siz daha güzel bir zaman için, biraz daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

Malta’dan Comino Adası’na Marfa ve Cirkewwa’dan, Gozo Adası’ndan ise Mgarr Limanı’ndan düzenli tekneler kalkıyor. Ben Malta’da dil okuluna gittiğim için okulumun düzenlediği bir gezi ile Comino Adası’na gitme fırsatı bulmuştum. Tekne adaya yaklaştıkça gözlerime inanamadım. Suyun güzelliği insanı büyülemeyecek gibi değil. Tertemiz, masmavi, ışıl ışıl bir deniz. Comino Malta öyle akıllarda canlandırılan tarzda bir ada değil. Oteller, marketler, büyük büyük apartmanlar bulunmuyor. Sadece plajları, ufak büfeleri bulunan şirin bir ada. Comino adasının doğallığının da buradan kaynaklandığını söyleyebilirim. İş merkezleri, apartmanları olmadığı için tertemiz kalan bir ada, tertemiz bir deniz…

Comino Malta’da neler yapılabilir?

Comino Malta’da deniz girebilir, güneşlenebilir, manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Tekne ile adaya geçişinizde ve dönüşünüzde de izlediğiniz manzara ile büyüneceğinize emin olabilirsiniz. Comino’nun meşhur plajı Blue Lagoon’da ortalama €10-€15 gibi fiyatlarda şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz. Denize göre arkalarda kiralarsanız fiyat düşer, önlerde kiralarsanız fiyat artar.

Hamburger, köfte, patates kızarması, çeşitli içecekler… Birçok şeyi Comino’nun tatlı büfelerinden alabilirsiniz. Bu sene gördüğüm kadarıyla herkesin elinde bir ananas, onu içerek geziyorlardı. Bir ananas furyası vardı diyebilirim. Çok çok şirindi.

Malta’ya yeniden yolum düşerse, ilk işim Comino’ya gitmek olacak.
Kesinlikle tavsiye ederim!
Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir