Güçlü Kadınlar Etkinliği: CNN Türk Spikeri Büşra Sanay

09.03.2017 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesinde gerçekleştirilen Güçlü Kadınlar etkinliğine katıldım ve oturumların birinde CNN Türk spikeri Büşra Sanay ile birlikteydik. Etkinlik Yönetim Kurulunda olduğum İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Medya Kulübü ve Atatürkçü Düşünce Kulübü ile birlikte organize edildi.

Bu zamana kadar birçok kişinin konuşmalarına katıldım, etkilendim. Fakat Büşra Sanay, gerçekten en iyilerinden. İyi olmasının sebebinin samimiyeti, gencecik yaşına rağmen gözlerindeki yaşanmışlığın verdiği hüznü, hissettirdikleri.

Sürekli soyut konuşan ve farklı gelişimlerden bahseden konuşmacıların yanı sıra Büşra Sanay hayatın gerçeklerinden bahsetti. Ülkemizde her gün yaşanan kadına şiddet, taciz, tecavüz (…) birçok konuya değindi. Bulunduğu yere nasıl tırnaklarıyla kazıyarak geldiğini anlattı. Büşra Sanay şimdilerde en çok izlenen kanallardan CNN Türk’te Spiker.

Öğrencilik yıllarında geceleri 23:00-01:00 saatleri arasında okuduğu üniversitenin bünyesinde bulunan ve yerel yayın yapan ÜNTV’de nasıl yayın yaptığından bahsetti. Daha sonrasında kendi bileğinin hakkıyla nasıl stajını bulduğunu ve üzerine iş hayatına nasıl atıldığını. Herkesin bir kez bile olsa kendisiyle sohbet etmesini, konuşma yaptığı salonda bulunma fırsatı elde etmesini umarım. Demiştim ya etkinliği adı Güçlü Kadınlar diye, kendisi bulunduğu yere sonsuz yakıştı!

Büşra Sanay ile ilgili ayrıntılı bilgiye;
http://www.cnnturk.com/2012/03/30/ekran-yuzleri/busra-sanay/
adresinden ulaşabilirsiniz.
Kendisini instagram ( @busrasanay ) ve twitter hesabını ( @busrasanay) da aktif olarak kullanmaktadır.

Büşra Sanay iş hayatında yaşadıklarından bahsederken salonda gözleri dolmayan insan yoktu sanırım.
En çok zorlandığınız haber sorusunda verdiği yanıt, yanan bir evin içinde birbirine sarılmış iki kız kardeşin yanan bedenlerinin bulunmasından bahsetti. İçimizi acıtan, hepimizden bir şeyler koparan…

Çalışmalarını hala sürdürdüğü ve artık sonuna yaklaştığı ensest ilişkileri konu alan kitabını anlattı. Büşra Sanay, “Bu konu pek konuşulmuyor ancak toplumun kanayan bir yarası. Yalnızca ülkemizde değil dünyada uzun yıllardır var olan bir gerçek. Bu konuyla ilgili yaptığım araştırmalarda çok farklı konularla karşılaştım. Ensest nedir, neden en gizli cinsel istismar türüdür sebebi nedir diye yazılı röportaj yapmıştım. O röportaj yayına girdiği gün çok fazla tıklanma aldı bir süre sonra o röportaj 2015 yılının en çok tıklanan haberi oldu. Bu konuyla ilgili toplum da çok bilinçsiz. Bunu durdurabilmemiz gerekiyor. Uzmanlarla yaptığım görüşmelerde, ensest olan kişilerin hasta olmadıklarını ve yüzde 86’sının küçüklüklerinde taciz veya cinsel istismara uğradıklarını öğrendim. Umarım yazım aşamasındaki kitap faydalı olur” diyor. Kitabın çıkacağı günü sabırsızlıkla bekliyorum. Okuyanlara tokat gibi geleceğini ve hayattaki değer verilen birçok şeyin değersizliğinin fark edileceğini düşünüyorum.

Etkinlik süresince gözlerim dolu dolu dinledim, daha sonrasında ailemle paylaşırken anlatmak ağır geldi dayanamadım ağladım. Söz verdiğimiz gibi, konuşmaya ve anlatmaya devam.

Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı:
0212 656 96 96 – 0549 656 96 96

Etkinliği gerçekleştiren İstanbul Kültür Üniversitesi’nin en iyi öğrenci kulüpleri; Sosyal Medya Kulübü, Atatürkçü Düşünce Kulübü, Münazara Kulübü’ne sonsuz teşekkürler. Ellerine, emeklerine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir